Vaka Analizi: Sapanca Hotel Sıvılaşma Analizi

Vaka Analizi: Sapanca Hotel Sıvılaşma Analizi

Bu yazı, Sapanca Hotel zeminindeki sıvılaşma analizinin sonuçlarını içerir.

Sıvılaşma Nedir?

Bir deprem meydana geldiğinde en çok korktuğumuz olayların başında gelir sıvılaşma. Deprem meydana geldiği an ve sonrasında zeminin dayanma gücünü kaybetmesi ve üzerindeki yapıları taşıyamaması durumudur. Su birikintilerine yakın suya doygun zeminlerde daha sıklıkla meydana gelir.

1964 yılında gerçekleşen Good Friday (Mw=9.2) ve Niigata( Ms=7.5) depremleri sıvılaşma üzerine çalışılması gerektiği gerçeğini gözler önüne sermişti.

GÖRSEL 1

En basit şekilde sıvılaşmayı anlatmam gerekirse. Görsel 1’e bakalım. Üstteki görselde zeminin doğal halini görüyorsunuz. Herhangi bir dış etki olmadan zeminin bu şekilde olduğunu düşünelim. Alttaki görsele bakacak olursak. Deprem sırasında ya da sonrasında kaba daneli zeminlerin dibe indiği ve yukarıda ince daneli zeminlerin (ve suyun) kaldığını görüyorsunuz. Bu da haliyle zeminin taşıma gücünün azalması hatta tamamen ortadan kalkması anlamına gelebilir.

İki farklı sıvılaşma davranışı vardır. İlki akma sıvılaşması. Bir zeminin statik dengesi için istenen kayma gerilmesi, sıvılaşmış haldeki kayma dayanımından büyükse gerçekleşiyor. İkincisi ise Devirsel hareketlilik. Bu olay da sıvılaşmış haldeki kayma dayanımı, statil haldeki kayma gerilmesinden büyük olduğunda meydana geliyor.

Arazide meydana gelen akma sıvılaşmasının oluşum sıklığı devirsel hareketlilikten daha azdır, fakat etkileri daha yıkıcıdır. Bu iki olay da dikkatlice incelenmeli ve çalışılmalıdır.

Sapanca Hotel Analizi

S. Toprak ,(2018) makalesinde anlatılan LİQUESTRAP 4.0 kullanıldı. Deprem bilgi sisteminden elde edilen CPT ve SPT verileri tabloya giriliyor. Analiz gereksinimleri ( Pa, ɣwet, ɣdry, amax ve Magnitude) giriliyor. Darbe sayısı düzeltmesi için gereken parametleri de girdikten sonra yazılımdaki Chart bölümünden Uç direnci, Güvenlik katsayısı ve derinlik grafiğini elde edebiliriz.

GÖRSEL 2

Görsel 2’de gösterilen Sapanca Hoteli arazi haritasında yapılan deneyler ve yapıların yerleri görüntüleniyor. Bu haritadaki SH12 isimli CPT noktasından elde edilen sonuçları aşağıda paylaşıyorum.

GÖRSEL 3

Görsel 3’de hazırlanan excel programında istenen verilerin girilişi.

GÖRSEL 4

Görsel 4’de de Uç direnci, güvenlik katsayısı ve derinlik grafiği çizdirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s