Tüfek, Mikrop ve Çelik

Irk olgusunu yaratanlar biz insanlarız. Irkçılık terimini de yaratanlar bunu kullanmak isteyenlerdi. Tüfek, mikrop ve çelik okuyanlar ise Irkçı yaklaşımları yerle bir edecektir. Bu kitap insanlık tarihine bir giriş kitabı değil, oldukça ayrıntılı anlatmış Jared Diamond.

Benim edindiğim 1. Baskısında yazar tarafından Türkiye’ye özel bir önsöz de yazılmıştı. Burada dünya tarihinin Türk topraklarına çok şey borçlu olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kıtaların keşfinden başlayıp, Amerika’nın işgali ve sonrası kitabın ana ekseni olan zaman dilimi. Tarımın yayılışının ve hayvanların evcilleştirilmesinin insan yaşamına olan olumlu etkilerini anlatıyor. Yerleşik hayata geçiş ve elde edilen daha fazla kas gücü ile…

Kitapta ilgimi en çok bölümden bahsedeceğim şimdi. Mikropların evrimi. Günümüzde bir pandemi ile uğraşırken bu bölümü okumak daha anlamlı geldi, özellikle birçok tıbbi terime doğal olarak daha hakimken. Yazının evrimi ile insanların iletişim alışkanlıkları sorgulanmış ve yazının icadı ile birlikte gelişimi anlatılmış. Din ve yönetim biçimlerinin anlatıldığı kısımda ise günümüzden çok aşina olduğumuz kareler gözünüzde canlanabilir.

Özetle kitap uygarlık tarihi alanında meraklı herkese daha ayrıntılı düşünme olanağı sunuyor. Keyifli okumalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s