Bir Nefeste Dünya Tarihi

Avrupa sömürgeciliği ardından gelen kapitalist düzen bizleri bazı doğru olmayan şeyleri doğru kabul etmeye alıştırmıştır. Bu kitap doğru bildiğimiz yanlışlara yüzleştirmek için yazılmış adeta.

Dünya tarihi ile çok sayıda kitap okudum. Kimi sadece Orta Avrupa’yı Dünya kabul ederek(!) kendi aforizmaları ile dolu kitaplardı; kimi ise çok sıkıcı dillerle yazılmış, meraklı olanları geçtim bu kitabı okumak bir nevi görevi olan insanları bile zorlayacak cinstendi. Emma Marriott’un kitabı oldukça eğlenceli bir dil ile yazılmakla beraber, herhangi bir uygarlık yada herhangi bir ülke için dobra dobra ne gerekiyorsa onu yazmış. Bazı kitaplarda, günümüz halklarından tepki yememek için tarihi ufak çarpıtmalar ile kendi oto sansür mekanizmasını işleten yazarları gördükten sonra bu kitap çöldeki bir vaha gibi rahatlatıyor insanı.

Türkiye toprakları ile ilgili kısımda, Ülkemizin son yıllarda içinde bulunduğu krizi de “ Türkiye artık Atatürk’ün kurduğu Laik Cumhuriyet çizgisinde uzaklaşıyor” diyerek korkusuz bir şekilde ortaya koymuştu.

Şimdiden siz tarih meraklılarına iyi okumalar diliyorum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s