Tanrı’nın Kapısını Çalan Bilim

Manevi önyargılar ile düşünceleri hapsedilmiş insanlar bilim üretemez diye düşünürdüm. Özellikle günümüzde bilimsel ilerleme hızı bu kadar artmış ve dini kitaplarda yazılı olan bilgilerin çoğunun olma ihtimalinin bile olmadığını gördüğümüz günlerde yine fikirleri manevi önyargılar ile hapsedilmemiş insanlar bunun farkındadır.  Carl Sagan’da bilimin tanrının kapısına dayandığını “Tanrı’nın kapısını çalan bilim” kitabında anlatıyor.

Gelileo Galile’nin yaşadıkları, Kopernik’in yaşam mücadelesini anlatarak başlıyor kitaba. Bilimin gelişme yıllarınada Din’in destek olduğu kadar köstek olduğunu da gösteriyor. Astronomi vb birçok bilimde dini meraklar, inanma ihtiyacı olmasa bu kadar kısa sürede bu büyük ilerlemeler katedilemezdi. Fakat bilimsel bilgi edinme hızı belirli bir sınırı geçtikten sonra artık Din ile çatışmalar başlamış. Dini savaşlar uğruna yıkılan kütüphaneler, sırf kilisenin başındaki boş kafalı bir psikopos istemiyor inkar edilip asılan bilim insanları ve daha neler neler…

Dini önyargılarınızdan arınmak ve beyninizi bilimle bürümek isterseniz Carl Sagan’ın tüm kitaplarını ve tabi ki bu kitabı da okumanızı öneririm. Sizlere şimdiden iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s