Azalım İlişkileri – Vaka analizi: 30 Ekim 2020 İzmir ilimizi etkileyen Seferihisar depremi (Mw=6.9)

30 Ekim 2020 İzmir ilimizi etkileyen Seferihisar depreminde (Mw=6.9) azalım ilişkileri ile ilgili bir çalışma hazırlama imkanı buldum.

Öncelikle azalım ilişkileri nelerdir?

Azalım ilişkileri, deprem risk ve tehlike analizlerinde kullanılan bir takım ilişkilerdir. Depremin büyüklüğüne, istenilen noktanın deprem merkezine uzaklığına, ortaya çıkan enerjiye ve daha bir çok çeşitli parametresine bağlı formüller bütünüdür.

Dünya çapında genel hüküm süren bir azalım ilişkisi bulunmamasına rağmen bölgesel olarak doğruluğu çok yakınsak çıkan azalım ilişkileri mevcuttur.

Afad’dan elde edilebilen veriler ile 3 adet azalım ilişkisi seçilmiştir. Bunlar; -Boore&Atkinson2008 -SEA1999 -Shakemap2003 ‘dır.

Her istasyonun Vs30 hız değeri, Depremin magnitüd büyüklüğü ve fay şeklini bilmemiz bu 3 ilişki için yeterliydi.

Değerlendirme 1

Bu veriler Afad’dan alınan veriler ile oluşturulmuştur.

Yukarıda oluşturulan PGA-Rjb grafiğinin bir simülasyonunu yapmak için azalım ilişkilerini kullanacağız.

3 azalım ilişkisinin kıyaslanması

3 azalım ilişkisi incelendiğinde aralarındaki farkların oldukça büyük olduğu görülüyor. Bu incelemeyi yapmadan önce, inceleme yapacağımız yerel özelliklere en yakın azalım ilişkisini kullanılmamasından kaynaklanan hatalar ortadadır.

Değerlendirme 2

Deprem merkezine 50 km yakınlıktaki istasyonların yerel özellikleri dikkate alınarak 3 azalım ilişkisi yukarıdaki grafiklerde uygulanmıştır. En sağdaki sarı sütunlarda Afad’dan alınan gerçek PGA değerleri vardır. Rastgele seçilen 3 azalım ilişkisinin değerlerinin herhangi bir el ile tutulur yanı olmadığı da gözler önüne serilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s