Dünya Tarihi 101

Beni tanıyanlar Tarihe olan ilgimi iyi bilir. Hele konu kendi tarihimiz olunca çok daha fazla merak ederim. Üniversite yaşantımda tüm seçmeli derslerimi tarih ve yabancı dil almış biri olarak bu konuda birçok kitap okumam da kaçınılmazdı.

Dünya Tarihi 101 kitabı 101 serisinin en değerli kitaplarından biri. Tarih üzerine düşünmek isteyen, nereden başlasam diye endişe edenler için biçilmiş kaftan.

“Tarihten önce insanlık” diyerek başlayan kitap, Sümerler, Mısır medeniyeti, Hitiler, Yunan medeniyeti, Roma’nın kuruluşu derken okuyucuya birçok kapı aralıyor. Önce Musevilik daha sonrasında Hristiyanlık ve islam dinlerinin doğduğu zamanlardaki insanlar hakkında da benim meraklarımı dindirdi.

Günümüz tarihine yaklaştıkça bir çoğumuzun daha aşina olduğu isimler göze çarpmakta. Petrol savaşları, kapitalizmin oluşturduğu düzen ve dünya savaşları ile yaşadığımız çağları da anlatmakta.

Kısaca; Jül Sezar’dan Cengiz Han’a, Soğuk Savaştan küreselleşmeye, köleleliğin başlangıcından akıl almaz büyüklükteki imparatorluklara; diktatörlerin, dinlerin ve savaşların modern medeniyetlere etkisine dair merak edilen her şey bu kitapta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s