Mimarlık 101

Tam da kitabın başlığında yazdığı gibi : “Bir çırpıda Üslup, Biçim ve Yapı”

Sanırım kitabın en net özeti bu olsa gerek. Bir İnşaat Mühendisi olmama rağmen seçmeli ders olarak aldığım Mimarlık tarihi dersindeki Sevgili hocam Sinan Öğüt içimdeki “Mimarlık tarihi” merakını aşılamıştı. Arkeoloji ve Mimarlık tarihi üzerine çok fazla okumam yapmamı sağlayan da o içimdeki meraktır. Buradan Sinan Hocama da sevgiler, selamlar.

Kitaba gelirsek, ders kitapları ve standart müfredatlar genelde ezber üzerinden ilerleyen sıkıcı süreçlerdir. Hatta bu konuda çok meraklıların bile okuma yaparken uyukladığını görebiliriz. Fakat bu kitap başından sonuna kadar elimden bırakma isteği bile oluşturmadan devam ettirdi. Dünyanın en mükemmel binalarını anlatan, ünlü mimarlardan bahseden, önemli akımları konu alan kitap bunların hepsini bir hap gibi içip bir anda sindirmenizi sağlıyor.

Çatalhöyük, Eriha kafatasları, Carnac, Stonehedge, Ziggurtalar derken merak uyandırarak başlıyor. Babil’in asma bahçeleri sizce gerçek mi? Yoksa bir hurafeden mi ibaret? İşte buna da doyurucu bir cevap alabileceksiniz. Dünyadaki en merak uyandıran yapılar nelerdir peki? Bence Piramitler. Onların mimari planları, gizli odaları ve nasıl yapıldıkları da yine Mimarlık 101’de.

Kitaptaki tüm konuları buraya yazma niyetim yok tabi ki. Fakat yazımı bir tartışma ile bitirmek istiyorum. Hep sorarız, “Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı daha çok bilir?” diye. Bence bunların ikisinin bir karması gerekli. Tam ülkemizdeki antik kentlere geziye çıkmadan önce okumaya başladığım bu kitap, 2 günlük antik kent gezim sonucunda bitmişti ve inanın hem gördüklerimin okuyup anlamama çok büyük katkısı olmuştu hem de okuduğum şeyleri görmek gezimi daha heyecanlı hale getirmişti.

Mimarlık konusunda meraklı ve gezmeyi sevenlere önerimdir. Bu kitabı elinize alın ve birkaç günlük bir geziye çıkın. Yollarda kitabı okursunuz, durduğunuz yerlerde de antik kentlerin keyfine varırsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s