Türkiye’de Deprem – Az Gittik Uz Gittik

Bu sefer karşınızda mesleğimden bir kitaplayım. Prof. Dr. NACİ GÖRÜR hocamın Türkiye’de Deprem – Az gittik uz gittik isimli kitabını konuşacağız. Naci hoca ülkemizin en önemli deprem bilimcilerinden biridir. Aktif olarak en az 30 yıldır da Türkiye’nin depreme hazır olması için elinden geleni yapmaktadır.

Aslında belki bu kitabın hikayesi 2020 yılında olan Elazığ depreminin geleceğini bir televizyon yayınında söyledikten çok kısa bir süre sonra depremin gerçekleşmesi ve Naci hocanın adının “Depremi tahmin eden adam” olarak çıkması ile başladı.

Kitap deprem konusunda daha önce hiç fikri olmayan okurların da anlayabileceği bir dilde yazılmış olması itibariyle bir piyasa kitabı niteliği taşıyor. “Deprem nedir?” sorusuyla başlayıp tüm vatandaşlara depremin nasıl bir süreç olduğunu anlatırken bir yandan da depremi hala “İlahi bir sonuç” olarak görenlere lafını etmeden geçmiyor.

Geçmişte ülkemizde gerçekleşen büyük depremler konusunda oldukça ayrıntılı bir bilgilendirme bölümü mevcut. Benim de tarihsel depremlerle ilgili daha önce hiçbir yerde okuyamadığım bilgiler okumamı sağladı.

Peki, konu haliyle beklenen İstanbul depremine gelecekti. İstanbul depremiyle ilgili vatandaşın kafasındaki tüm soru işaretlerini giderecek açıklamalar okutuyor bizlere Naci hoca. Ülkemizin deprem öncesi değil de deprem sonrası çalışmalardaki uzmanlığına! değinmeden geçemiyor.

Türkiye’de deprem riskini azaltacak çalışmalar ile ilgili siyasilerle ilgili isim vermeden yaptığı açıklamalar da gelecek olan depremden neden korkmamız gerektiğini açıklar nitelikte.

Son olarak bu bilgilendirici kitabın bana göre en çarpıcı yerine geldik. Kanal İstanbul Pojesi kısmı. Kanal İstanbul ve beklenen İstanbul depremi hakkında Naci hocanın yazıkları genel kabul olacak cinsten. Kanal İstanbul neden yapılmamalı? Neden kıymetli Prof. Dr. Celal Şengör ile karşıt fikirde kaldılar? gibi soruların cevabı da kitabın sonunda.

Sadece Deprem mühendisleri yada ilgililerini değil tüm vatandaşların okuması gereken bir kitap olarak kitaplığımın en değerleri yerlerinde birinde yerini buldu. Sizlere de iyi okumalar.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s