Normandiya Çıkarması

Bir dünya savaşı düşünün ki insan yaşamı hiçe sayılarak kitlesel imhalar yapılıyor. Dünyadaki her şeyin olduğu gibi bunun çözümünü de mühendisler bulacaktı.

2. Dünya savaşının sonunu getirecek olan Normandiya çıkarması Nazi Almanyası’nın işgali altındaki Fransa’nın batı ucundaki asker çıkarmanın imkansız olarak düşünüldüğü Normandiya bölgesine asker çıkarılması ile sonuçlanmıştır.

Nazi almanyası Doğuda Sovyetleri yenerek ermenistana kadar ulaşmış, batıda ise fransa, Hollanda ve belçiklayı neredeyse tamamen işgal etmişti. Eyfel kulesinde alman bayrağı dalganıyordu…

ABD savaşın pasifik cephesinde fazlasıyla kayıp vermişken bir de almanya ile uğraşamıyor ve Hitler de fırsattan istifade büyümesini devam ettiriyordu. İngiltere Başbakanı W.Churchill ‘in aklına muhteşem bir fikir gelir. Yapay liman yapmak. Bu fikir dünya savaşının , mühendisliği yani dünyanın akışını değiştirecekti

İngilizlerin çıkarma yapacağı yerin önemi yıllardır süren Dünya savaşı’nın sonucuna direkt olarak etki  edecekti. Almanlar nereden çıkarma yapılacağı üzerine tahminler yürütürken unuttukları bir şey vardı. Bilim için hiçbir şey imkânsız değildi ve mühendislik yine galip gelecekti.

 Almanlar çıkarma yapması daha kolay gibi görünen La Havre ve yakınlarından bir çıkartma bekliyordu ve tüm savunma sistemlerini ona göre hazırlamışlardı. Normandiya bölgesinde çıkartma yapılabilecek olduğu akıllarından bile geçmemişti. İngilizler açısından bakılırsa da bu harekât oldukça tehlikeliydi çünkü bu kadar sığ ve dayanımsız bir zemin üzerine o günlerin teknoloji ile çıkartma yapmak mümkün değildi.

6 haziran 1944 ‘de Müttefik tümenleri çıkarmaya başladı. Fakat çıkarma sırasında lojistik desteği ve tedarikler nasıl sağlanacaktı ?

Tam da burada İngiltere başbakanı W.Churchill’in planı tutmuştu ve aklına gelen yapay liman sayesinde Müttefik askerleri Normandiyaya 4 bir yandan girdiler, ve bu liman sayesinde kara savaşları da oldukça başarılı olacaktı.

Projeyi başarmak için kıyı özellikler,rüzgar,dalga iklimi ,dalga tahmini,akıntılar,zemin araştırmaları yapılarak liman projesi yapıldı. Kıyı ile ilgili bu araştırmaları yapmak daha önce insanoğlunun aklına hiç gelmemişti. Liman parçaları olarak kullanılan dubalar, iskeleler, köprü dubaları da günümüzde bile kıyı mühendisliği alanında hala kullanılmakta.

Bu kadar ayrıntılı düşünen bilim insanları hava şartlarını gözlemlemeyi de unutmadılar. Kıyı şeridi boyunca yapılan tüm hesaplamalara hava koşullarının durumuna göre farklı olasılıklar hazırlanmıştı. Ne zaman kar yağacak? Uçakların uçabileceği havalar ne zaman?

Almanların çıkartma yapılacağını anlamayacakları fakat çıkartmanın da başarıyla yapılacabileceği bir hava durumuna ihtiyaçları vardı.  Bu da bilimin ne kadar etkili kullanılacağına en büyük örnekti.

O çıkartma ve devamında mühendislik başarısı nedeniyle 200 bin insan ölmüştü fakat belki de daha fazla insanın öleceği büyük dünya savaşının bitmesini sağlayarak daha da fazla can kurtarıldı.

Buna tam anlamıyla “Mühendisliğin Zaferi” diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s