Homo Sapiens – Sürüden Devlete Milyon Yıllık Serüven

İçi merak dolu insanlar öğrenmeyi hiç bırakmazlar. Benim de merak sınırlarımı zorlayan en önemli şey Tarih’tir. Ama tarih derken sadece Osmanlılar, Orta çağ vb yazımsal tarihi zamanları değil onlardan çok öncesini de merak ederim. İzlediğimiz filmler, okuduğumuz kitaplar eğer çok geçmiş ile ilgili merak ettiklerinizi daha da arttırıyorsa Homo Sapiens kitabını önerebilirim. Kitap’ın açılış cümlesi de zaten “Sürüden Devlete milyon yıllık serüven”.

Homo sapiens kesinlikle tuhaf bir tür. Kendisinden daha güçlü ve beyin hacmi daha büyük olan Neanderthallere nasıl üstünlük sağladı? 200.000 yıl önce ortaya çıktığını düşünüyorduk, oysa ki yeni keşfedilen fosillerle birlikte 800.000 yıl önce de dünyanın çeşitli yerlerinde buluntularına rastlandı. İnsanların tarihi yeniden yazılıyordu.

Şana eminim ki; hiç bu konuyu merak etmeyenler bile bayılarak okuyacaklar bu kitabı. Çünkü kitap bu konuda bir başlangıç şansı tanıyor bizlere. Benim de yeni yeni merak saldığım İnsanlık (Uygarlık) Tarihi konusunda edineceğim bilgilere adeta bir tabanlık yapacak.

Bir Homo sapiens’in beyin gelişiminin 25 yaşına kadar sürdüğünü biliyor muydunuz? Ben de yeni öğrendim. Hem de bu kitabı okurken tam 25. Yaşıma basıyordum ve yer yer hüzünlü şeyeler hissettirdi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s